اجزای مختلف هارد دیسک (۲)

هارد چیست

بخش الکترونیکی هارد دیسک

در مطلب قبلی به بخش مکانیکی هارد و قسمتهای مختلف این بخش پرداختیم. در ادامه بحث های گذشته در این مطلب قصد داریم به بخش الکترونیکی یا همان اینترفیس هارد دیسک ها پرداخته و توضیحاتی مختصر در ارتباط با قسمتهای مختلف این بخش در خدمت شما سروران عزیز قرار دهیم.

اجزای بخش الکترونیکی هارد

بخش الکترونیکی هارد با قسمتهای دیگر مادربرد در ارتباط است. این ارتباط به این صورت است که پردازنده اصلی یعنی CPU هر گونه اطلاعاتی که برای اجرای برنامه های مختلف نیاز داشت را از این بخش دریافت میکند. بخش الکترونیکی هارد هم دارای یک پردازنده است. این بخش دستورات را از CPU گرفته و به قسمت مکانیکی دستور میدهد که اطلاعات برنامه ی مورد نظر CPU را در فلان نقطه از دیسک بخوان یا بنویس.

صفحه منطقی (Logical board) :

این بخش یک کیت سبز رنگ است که مدارهای الکترونیکی هارد دیسک بر روی آن قرار دارد. این مدار ها بخشهای مختلفی دارند، از جمله چند چیپست که در این برد از اهمیت بالایی برخوردارند. اسم و وظایف این آی سی ها به شرح زیر است.

آی سی کنترلر

به این قسمت که بزرگترین آی سی بر روی برد منطقی است مغز هارد دیسک میگویند. این بخش دستورات مربوط به داده های هارد را از پردازنده اصلی یعنی همان CPU دریافت میکند و به قسمت مکانیکی هارد دستور میدهد که در کجای صفحه پلاتر عملیات خواندن و نوشتن را انجام دهد.

ROM

این بخش هم یک چیپست بر روی برد است که خودش یک نوع حافظه ولی در ابعاد کوچکتر است. ROM مخفف کلمه Read only memory است. در این نوع حافظه همانطور که از اسمش پیداست فقط عملیات خواندن انجام میشود. در این بخش تنها داده هایی که مربوط به بالا آمدن سیستم است ذخیره شده و حجم بالایی ندارد.

حافظه Cache :

این بخش هم یک آی سی مستطیل شکل است. در این قسمت مانند همه حافظه های کش به صورت موقت دستورات پرکاربرد در آن قرار گرفته که پردازنده دسترسی بهتری به این اطلاعات داشته باشد.

آی سی Spindle

این آی سی مربوط به موتور چرخان در بخش مکانیکی است که نیاز به قدرت زیادی برای چرخش دارد. در واقع این آی سی کمک کننده موتور چرخان برای چرخش بهتر است.

(خط سبز،بهترین مرکز بازیابی اطلاعات هارد در شهر اصفهان می باشد،علاوه بر ریکاوری هارد در این مجموعه بازیابی اطلاعات فلش مموری و کارت حافظه هم صورت می گیرد)

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + هشت =